"Mi az oka, hogy nálam kevésbé csinosabb, okosabb, de annál kiállhatatlanabb nő simán talál magának Társat, bezzeg én itt állok egyedül vagy pedig ezzel a nem hozzám illő Bélával?" vagy " Hogy lehet, hogy ennek a szerényebb külsővel rendelkező férfinak ilyen jó nője van?" Sokszor hangzik el ez a kérdés. A válasz, hogy ők elhiszik magukról: "Elég jó vagyok ahhoz, hogy a másik valóban engem akarjon!"
Mindez az önbizalommal van összefüggésben! Az önbizalomhiány az első számú közellensége a sikeres párválasztásnak. A félénkség abból adódik, hogy saját magunkkal nem vagyunk megelégedve, kibékülve, és úgy érezzük, hogy a társkeresés és a randizás már eleve kudarcra van ítélve.
Sajnos az önbizalomhiány súlyos következményekkel jár a párválasztás és párkapcsolat tekintetében:
- Alul értékelt választás - az alacsony önértékelés befolyásolja, hogy milyen társat választunk
Az önértékelésünk alapvetően meghatározza a párválasztásunkat, akár tudat alatt is. Egy egészséges, reális önbizalommal megáldott személy tisztában van azzal, hogy mik az értékei, ki illik hozzá, miben nem köt kompromisszumot a társkeresés során. Ebben az esetben saját társadalmi - gazdasági szintről választ párt. Ezzel szemben, akinek alacsony az önbizalma, azt gondolja, hogy sohasem kaphatja meg "álmai társát", mert nem méltó rá, így aztán a saját szintjénél jóval alacsonyabbat választ, azaz "alul választ". (Magánál kevésbé határozottabb, szebb, okosabb társat). Az ilyen párkapcsolatokra - ahol az egyik vagy akár mindkét félnek nincsen helyén az önértékelése - jellemző a féltékenység, félelem, mely az idő előrehaladtával szép lassan aláássa a kapcsolatot. Rossz hír: amíg az önbizalom nem kerül a helyére, újra meg újra ugyanazt a típust fogja választani, és képtelen elhinni azt, hogy a saját szintjéből is megérdemel valakit.
- Már az első randin megtörténik a szex
Az alacsony önbizalom arra késztethet, hogy szexszel próbáljuk igazolni az "értékeinket". Sok nő, aki önértékelési problémákkal küzd azt gondolja, hogy csak egy módon tud megszerezni egy férfit: ha minél előbb ágyba bújik vele. Pedig pont az ellenkezőjét fogja vele elérni, így a kudarc ismét - az amúgy is kevés - önbizalmát fogja még inkább megtépázni. A férfi jobban tiszteli és becsüli azt a nőt, akiért megküzdött. Másrészt a túl korai szexszel a nő sietteti a kapcsolat érési folyamatát. Az első néhány randinak leginkább egymás megismeréséről kellene szólnia, aminek önmagában is értéke van, és elengedhetetlen a kapcsolat elmélyüléséhez illetve az intimitás kialakulásához.
- Szeretői státusz
Azok a nők, akik stabil önértékeléssel rendelkeznek, és tisztában vannak a saját értékeikkel hamarabb hagynak fel a szeretői státusszal. Hiszen egy idő után rájönnek, hogy nekik ez a kapcsolat kevés, és tartják magukat annyira, hogy ehelyett egy felvállalt kapcsolatban teljesedjenek ki. Mindenki megérdemli, hogy legyen egy saját társa, akin nem kell osztozni, aki felvállal mások előtt is. Sajnos, akik gyengék, sérültek, önbizalomhiánnyal küzdenek könnyebben belemennek és bele is ragadnak a sok magánnyal és fájdalommal járó szerepbe. A férfinak egy szeretővel folytatott viszony kényelmes megoldás: a férfi szexuális élete változatossá válik, a szerető rendre meghallgatja, megszabadul azoktól a kötelezettségektől, amik egy normális párkapcsolatban jelen vannak, és megtörténik részéről a feszültség levezetés. Azonban a szerető részéről romboló hatású, hiszen folyamatosan kiszolgáltatott a férfi napirendjének, a férfi a társ szerepét nem tudja betölteni, ráadásul folyamatosan abban reménykedik, hogy a hőn szeretett férfi végre lelép a másik nőtől. A nős férfi akár évekig, évtizedekig képes elhitetni szeretőjével, hogy most már tényleg, komolyan lépni fog, de az esetek zömében soha nem teszi meg.
- Állandó féltékenykedés
A féltékenység gyökere valójában az önbizalomhiányra vezethető vissza: amikor valaki annyira féltékeny, szimplán amiatt, mert nem érzi magát elég jónak, elég szerethetőnek. Nem hisz abban, hogy a Társának valóban Ő kell, és nem "veszíti el". Az állandó gyanakodásból előbb utóbb féltékenykedés lesz, majd veszekedések sora, amiből pedig egy borzalmas párkapcsolat. Végeredmény: mindkét fél kikészül és rámegy a kapcsolat.
- Érzelmileg romboló kapcsolat
Ha az egyik félnek nincsen rendben az önértékelése, akkor a párkapcsolatában olyan dolgot is megenged a másiknak, amelyek akár megalázóak. pl.: hagyja, hogy mások előtt megalázza, kigúnyolja, ne adj ég eltűri a testi bántalmazást. A súlyos önbizalom hiányos emberekre jellemző a "lábtörlő effektus", amikor egy párkapcsolatban az egyik fél hajlandó mindent eltűrni annak érdekében, hogy a Társa elvárásainak maximálisan megfeleljen. Nem képes kimondani: "na jó, most aztán elég volt!", hiszen fél a másik elvesztésétől, inkább megalkuszik minden szituációban. Újból és újból megbocsát, fejvesztve utána rohan, a maradék méltóságát is hátrahagyva.
Csak annyira vagyunk képesek szeretni másokat, amennyire magunkat szeretjük. Ha nem találunk egy „normális nőt/férfit”, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, hányadán is állunk az önbizalmunkkal, illetve saját magunkkal!
MSylwia
Társkereső Akadémia