Az olvasottság nem publikus.

Prestige

  • Kipróbáltuk - Ajánljuk
  • Utazás
  • Életmód
  • Partnereink
  • Médiaajánlat
  • Kapcsolat
A közös vagy külön kassza dilemmája: melyik legyen?

A közös vagy külön kassza dilemmája: melyik legyen?

kozos_vagy_kulon_kassza.jpgA pénzügyek a legboldogabb párkapcsolatokban is generálhatnak konfliktusokat. Gyakorlatilag mindenféle modellel találkozhatunk, a közös családi kasszás megoldástól az átmeneti variánsokon keresztül a teljesen elkülönült bankszámláig. De vajon melyik a jobb, ha közös kasszán vagyunk, vagy ha mindenki önállóan rendezi a saját kiadásait?

Az anyagiak akkor kapnak nagyobb szerepet, amikor komolyabbra fordul egy kapcsolat, például sor kerül egy közös nyaralásra vagy megtörténik az összeköltözés. Mielőtt kialakul, hogy a közös vagy a külön kasszát választjuk, nem árt tudni, hogy melyik típusba tartozunk: spórolósak vagyunk-e vagy költekezőek, és a párunk is ugyanabba a csoportba tartozik-e mint mi. A kellemetlen helyzetek elkerülése végett nem árt előre tisztázni ezeket a kérdéseket.  Sajnos az is előfordul, és nem is olyan ritkán, hogy az anyagiak körüli veszekedéseknek a kapcsolat látja kárát.

„Négy év együttélés után a párom még mindig képtelen volt közösben gondolkozni. Pontos elszámolást vezetett, amelybe - egészen az utolsó Túró Rudiig - mindent feljegyezett. Ahányszor elmentünk vásárolni, a kassza előtt végigpásztázta a kosár tartalmát, és ami csak úgynevezett női cucc volt (pl. tusfürdő), azt elkülönítette, majd ami közös tételnek számított, annak szigorúan elkérte a felét. Hiába voltunk külön kasszán, moziba csak akkor volt hajlandó eljönni, ha meghívtam, mivel Ő a spórolás elvét követte.Ugyanakkor az összeköltözésnél úgy gondolta, hogy elég a rezsi felét fizetni, és mivel az én lakásomban laktunk, nekem kell biztosítanom a hétköznapi élethez szükséges dolgokat. Majd ha ő vesz lakást, akkor ez megfordul” számolt be Bernadett a kissé furcsa mentalitású partneréről.

Kötelező a közös kassza?

Szüleink idejében egyértelmű volt a közös kassza fogalma, más megoldás nem is igen jött szóba. Évszázadokon át a családokban a férfiak irányították a család pénzügyeit, vagyis jellemzően a férfi kereste a több pénzt, és a férfi volt az is, aki döntött a családi költségvetésről.  A 21. század egyik érzékelhető változása, hogy egyre kevesebb pár tekinti természetesnek a közös kasszát. Ennek oka, hogy ma már jellemzően nem az első házasságunk mentén éljük le az életünket. Gyakori helyzet, hogy az egyik félnek már van egy korábbi kapcsolatából gyermek(ek) és ezzel együtt vannak már meglévő kötelezettségei vagy egyéb például ingatlannak kapcsolatos hiteltörlesztési kiadásai. Sokszor ez akár több havi fizetést is kivehet a közös kasszából egy év alatt. A sok válásnak köszönhetően az élet számtalan variációban állít pénzügyi nehézséget a párok elé és nehéz egyértelmű, nyílegyenes utat jelölni. Sok párkapcsolatban ennek ellenére az a természetes, hogy mindkét fél egy számlára utalja a teljes jövedelmét - az utolsó fillérig -, ahonnan azután a kötelező kiadások után maradt összeggel mindketten szabadon rendelkeznek. Egymás felé nem tartoznak elszámolással, mindketten pontosan tudják, meddig nyújtózkodhatnak, ismerik és tiszteletben tartják a másik vágyait. Nyilvánvaló, ha egy pár közös kasszán van, ott meg kell lennie a feltétel nélküli bizalomnak, és a magas fokú gazdasági intelligenciának. Aligha van gyötrőbb érzés, és sok bizonytalanságot okozhat, ha valaki egy szelet sütit nem engedhet meg magának kérdezés nélkül. 

Közös kassza is és külön is

Egyre gyakrabban a nők kezdeményezik a vegyes megoldást, azaz ragaszkodnak a saját számlán lévő pénzhez is.  Ma, amikor egy  párkapcsolat kialakulása előtt akár több évig is szingliként élik a felek az életüket, számukra az önállóság megőrzésének alapfeltétele, hogy jövedelmük felett saját maguk rendelkezzenek. A külön kassza adhatja az önállóság, szabadság érzetét. Ennek a megoldásnak a lényege, hogy mindkét félnek van egy saját számlája is, de létrehoznak egy másikat is a közös kiadásaikra. Így az olyan dolgokra, mint lakásfelújítás vagy nyaralás a közös kasszából veszik ki a pénzt, viszont a saját számlájukon lévő összeget lelkiismeret-furdalás és konfliktusok nélkül költhetik magukra.

Több felmérés eredményei jelzik, hogy az együttélések többségénél továbbra is döntően a közös kassza a jellemző, de a közösen és a külön kezelt pénzek aránya családonként nagyon változatos, és jelentősen függ attól, hogy a család mely életciklusban van éppen.

A kapcsolat tükre

A pénzkezelés az egész kapcsolatnak a tükre. A pénzügyi problémák hátterében gyakran komolyabb párkapcsolat gondok húzódnak. Ha a felek egyáltalán nem tudnak megegyezni a pénzügyi kérdésekben, akkor feltételezhető, hogy egyéb érzelmi, kommunikációs, együttműködési problémáik is vannak. Egy amerikai kutatás szerint összefüggésbe hozható a házasság minősége és a pénzügyek kezelése. Azok a párok, akik közös bankszámlát nyitnak, és arról intézik a kiadásaikat,  boldogabbak, mint azok, akik elkülönítve kezelik a fizetésüket. Azoknál, ahol a közös kassza elvét követik, három dolog biztosan jelen van a kapcsolatukban: bizalom, együttműködés és a közös jövőbe vetett hit. Ahol a pénzt inkább külön kezelik, ott felvetődik, hogy a döntés mögött ezeknek a dolgoknak a hiánya, illetve más gyakorlati ok húzódik meg (esetleg régi sérelem, korábbi rossz tapasztalat, kapcsolati bizonytalanság).

ta_masca_3_1539078324.jpg

 

 

 

Szólj hozzá! Tovább
A közös vagy külön kassza dilemmája: melyik legyen? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Top 10 téli sapka Top 10 téli sapka
  • Itt az idei első új F1 autó Itt az idei első új F1 autó
  • Óriás beluga az égen Óriás beluga az égen
  • Csatlakozott az első Airbus A350 repülőgép az Air France flottájához Csatlakozott az első Airbus A350 repülőgép az Air France flottájához
  • Sebességre tervezve - motorcsónakok Sebességre tervezve - motorcsónakok

A bejegyzés trackback címe:

https://prestige.blog.hu/api/trackback/id/tr312277775

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook

Hirdetés

Prestige

Életmód - Divat - Utazás

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Keresés

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard